Her er en kort beskrivelse av sektor for oppvekst sin tjenesteproduksjon. Tjenestene skal betjene de mål som sektoren har ansvaret for. Tjenesteproduksjonen foregår i barnehagene, skolene, i kulturskolen, PPT-tjenesten og Elverum læringssenter under ledelse av oppvekstsjef og med støtte fra en stab med fire pedagogiske rådgiver.
Barnehagen
Barna skal utvikle sin basiskompetanse gjennom lek og læring i et sosialt samspill med andre barn og voksne. I tillegg er sektoren tillagt veiledningsplikt og tilsynsansvaret med de private barnehagene i kommunen i hht. §8 og §16 i barnehageloven.
Barnehagesektoren har også ansvaret for at det gis spesialpedagogisk hjelp til barn både i de kommunale- og private barnehagene i hht. opplæringslova § 5 -7.
Grunnskolen
Elverumsskolen gir tilpasset opplæring slik at hver enkelt elev stimuleres til høyest mulig grad av måloppnåelse i henhold til læreplanens kompetansemål. Følgende fem grunnleggende ferdigheter er integrert på det enkelte fags premisser:
- Å kunne uttrykke seg muntlig
- Å kunne uttrykke seg skriftlig
- Å kunne lese
- Å kunne regne
- Å bruke digitale verktøy
Sluttmålet for opplæringen er å utfordre og stimulere den enkelte til å realisere seg selv. Dette skal gjøres på måter som kommer fellesskapet til gode og fostrer til menneskelighet i et samfunn i utvikling (generell del av læreplanen).
Skolefritidsordningen (heretter SFO)
SFO produseres som et tilbud for elever fra 1. til og med 4. klassetrinn. Tilbudet skal være preget av trygghet, omsorg og opplevelser. Dette skal stimulere til vekst og utvikling, i naturlig samvær med andre barn og voksne. SFO er også et tilbud for elever med spesielle behov fra 5.-7. klassetrinn (jfr. kommunale vedtekter for SFO)
SFO i Elverum drives i tråd med kriteriene beskrevet i skolepolitisk plattform. Det er utarbeidet en felles kvalitetsplan for SFO i Elverum som ligger til grunn for tjenesteutøvelsen. Planen er ment som et førende arbeidsverktøy i utformingen av innholdet i Elverumsskolen SFO. Planen skal brukes av skolens ledelse og SFO- leder i den overordnede planleggingsfasen. Den brukes også av ansatte i SFO i utformingen av lokal plan i form av årshjul, detaljerte månedsplaner eller ukeplaner.
Elverum kulturskole gir barn og unge opplæring i kultur og kunstfag. Kulturskolen skal være et kompetansesenter innenfor ulike former for kulturuttrykk som er preget av høy faglig kvalitet, kreativitet og tverrfaglig miljø. Kulturskolen samarbeider tett med frivillige lag og foreninger. Kulturskolen kan formidle kunnskap om det lokale kulturlivet i kommunen. Kulturskolen kan formidle forespørsel til elevene om spilleoppdrag i forbindelse med ulike arrangementer.
Elverum læringssenter tilbyr grunnskoleopplæring i fagene norsk, matematikk, engelsk, samfunnsfag og naturfag. Spesialundervisning og norskopplæring for voksne. Læringssenteret tilbyr også norskopplæring med samfunnskunnskap for voksne fremmedspråklige som gir mulighet for kvalifisering til arbeidsliv og videre utdanning. Spesialundervisning til voksne som ikke har eller kan få et tilfredsstillende utbytte av det ordinære opplæringstilbudet.
PPT (pedagogisk psykologisk tjeneste) bistår skolene med kompetanseutvikling og organisasjonsutvikling for å legge opplæringen bedre til rette for elever med spesielle behov. PPT sørger for at det blir utarbeidet sakkyndig vurdering av elever med spesielle behov og som ikke kan følge ordinær opplæring.
Logopedtjenesten kartlegger, utreder og behandler ulike former for kommunikasjonsvansker, stemmevansker, språk- og talevansker og svelgevansker hos elever med behov. I tjenesteutøvelsen inngår også å vurdere om tiltakene bør være i form av forebygging, diagnostisering, undervisning og/eller rådgivning.
Planlagt utviklingsarbeid i 2016:
- «LEK GIR LÆRING» er et treårig kvalitetsutviklingsarbeid i barnehagene som er i samarbeid med kommunene i Sør-Østerdalsregionen, utviklingsarbeidet startet opp i august 2014.Hovedmålet er å sikre kvaliteten på barnehagetilbudet ved å utvikle barnehagene som lærende organisasjoner og styrke den enkelte barnehage som læringsarena.
- Læringslyst er et flerårig prosjekt for å utvikle skolen og bidra til resultatforbedring i Elverumsskolen. Et av hovedområdene for utviklingsarbeidet i 2016 er å utarbeide og implementere kommunal plan for vurderingsarbeid i skolen. Erfaringer med det regionale utviklingsarbeidet er svært positivt, men krever tett oppfølging fra skolene. PPT følger også opp med direkte veiledning av lærere gjennom prosjektet «forbedret praksis», her er det spesielt to PP-rådgivere med spisskompetanse, sammen med pedagogisk rådgiver fra skolekontoret som bedriver veiledning av lærere i tråd med de standarder som er utviklet gjennom arbeidet med Læringslyst.
- Pågående samarbeid mellom læringssenteret, flyktningetjenesten og NAV med mål om å få flyktninger raskere ut i arbeidspraksis og arbeid.
- Fortsatt forsøk med foreldreskole med utgangspunkt i prosjektet «Styrke» som har vært gjennomført på Lillemoen/Melåsberget skoler.
- Skolesektor deltar i prosjektet «Schools, learning and mental helath» Prosjektet er i regi av Høgskolen i Hedmark. Prosjektet er rettet mot elever på ungdomstrinnet og Elverum deltar sammen med Bergen kommune. Prosjektet er en del av et internasjonalt studie der en forsker på ungdoms psykiske helse sett opp mot de faglige prestasjoner. Prosjektperioden er ut 2017.
- Deltakelse i den nasjonale satsingen: Ungdomstrinn i utvikling som er en nasjonal satsing med tilbud om støtte til lokalt utviklingsarbeid i klasseledelse, regning, lesing og skriving. Satsingen har tre sentrale virkemidler – skolebasert kompetanseutvikling, lærende nettverk og pedagogiske ressurser. Prosjektperioden er ut 2017.
- Kulturskolen utarbeider lokal læreplan i Musikkfaget for grunnskolen, utprøvingen av planen vil foregå i samarbeid med Frydenlund skole.
- Kulturskolen utarbeider ny rammeplan for kulturskolen i tråd med sentral veiledning for lokalt rammeplanarbeid.
- Brasstastick for barn med spesielle behov. Initiativ ledet av kulturskolen i samhandling med grunnskolene og Elverum videregående skole.
- I samarbeid med Lions i Elverum skal alle lærere på barnetrinnet få kurset «Dette er mitt valg». Dette er et viktig holdningsarbeid for å hindre mobbing og antisosial atferd i Elverumsskolen.
- Elverum kommune er MOT kommune. MOT er et viktig holdningsskapende arbeid rettet mot ungdom i Elverum. Det vil bli arbeidet for å knytte lag og foreninger med i arbeidet samt synliggjøre mot mer aktivt i hele kommunen i 2016.